HISTORIA SANKTUARIUM

W zakątku diecezji krakowskiej, zwróconym w stronę Górnego Śląska, na terenie dawnego starożytnego dekanatu Nowej Góry (Novi Montis), znajduje się teren górniczy, bogaty w rudy srebrne, cynkowo-ołowiane i aluminium, w cenny kamień budowlany  przemysłowy, a oprócz tego znaleziono tamże w późniejszych czasach także bogate złoża węgla kamiennego. Założono na tej ziemi również huty szkła, cementownie oraz zakłady metalurgiczne.

Na tej ziemi powstały miasta Olkusz, Chrzanów, Jaworzno i Trzebinia, których typowy krajobraz to las dymiących kominów fabrycznych i kopalnianych wież. Jego zaludnienie wynosi ok. 300 osób na jeden kilometr kwadratowy, a górnicy i robotnicy stanowią około 90% mieszkańców (dane z 1983r.). Ożywiają tę ziemię utrzymujące się gdzieniegdzie na piaszczystej glebie szpilkowe lasy.

W tej okolicy na terenie miejscowości PŁOKI (nazwa pochodzi od płukania w przepływającej tu rzece Strumień wydobytych z ziemi kopalin), wznosi się zapewne od XIII w. na niewielkiej skalistej górze, o nazwie Zagajnik, skromny kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przy którym ok. 1300 r. utworzono parafię, wzmiankowaną po raz pierwszy w wykazach świętopietrza w 1328 r.

Sława tego miejsca pochodzi stąd, że już w średniowieczu ( jak na to wskazują przesłanki historyczne), dążyły do położonego na skale kościoła pielgrzymki okolicznej ludności górniczej w celu nawiedzenia znajdującego się w nim, pochodzącego z XV w. obrazu Najświętszej Maryi Panny, trzymającej Dzieciątko Jezus na ręku.

Kościół, który od czasów średniowiecza chronił ten obraz, według świadectwa polskiego dziejopisa Jana Długosza był murowany z kamienia. To sanktuarium maryjne nie dochowało się do naszych dni. Wielki pożar powstały dnia 9 czerwca 1793 r. strawił kościół, a także przyległą plebanię wraz z dokumentami parafialnymi.

Strony: 1 2 Następna »