HISTORIA SANKTUARIUM

Następny kościół na górze płockiej zbudowany w stylu klasycystycznym w 1811 r. również nie dotrwał do naszych czasów. Jego niewielkie rozmiary skłoniły po zakończeniu II wojny światowej, ks. prob. Dionizego Gąsiorka, do zburzenia go (1949r.), aby na jego miejscu wznieść nowy, bardziej przystosowany do roli kościoła pielgrzymkowego. Dawny kościół mieścił tylko 300, a obecny 2000 osób. Teraźniejszy może łatwiej przyjąć większy napływ czcicieli Matki Boskiej Płockiej, choć w czasie głównych uroczystości nabożeństwo odprawiane jest na otwartej przestrzeni na zewnątrz murów kościelnych. Dzięki pomocy pielgrzymów kościół został ukończony w 1951 r.

Na dawność tradycji pielgrzymek wiernych do sanktuarium w Płokach wskazuje zalecenie władz administracyjnych w pierwszej połowie XIX w., które z powodu wybuchu epidemii cholery w rejonie krakowskim, wezwały parafie, by nie organizowano pielgrzymek na dzień 8 września do Płok, ostrzegając przed niebezpieczeństwem rozszerzenia się zarazy.

W czasach późniejszych aż do II wojny światowej przychodzi­ło na główne święto do sanktuarium płockiego około 50 tysięcy ludzi. Dzień ten (8 września) miał w całej okolicy Płok charakter niezwykle uroczysty: po wioskach zbierały się grupy pielgrzymów, które docho­dziły do kompanii parafialnych, prowadzonych przez kapłanów z krzyżem na czele przy dźwiękach orkiestry grającej pieśni religijne. Kompanie te często dochodziły do Płok w wigilię święta i pozostawały do niedzieli przypadającej po święcie.

W okresie powojennym na skutek utrudnień administracyj­nych pielgrzymki mają charakter indywidualnej prywatnej inicjatywy. Pielgrzymi idą niezorganizowani, pomagając sobie różnego rodzaju pojazdami, w tej formie ilość pielgrzymów dochodzi do 30 tys.

Poza powyższą uroczystością w każdym tygodniu, zwłaszcza w niedzielę, przychodzą pojedynczy pielgrzymi, którzy przynoszą dziękczynne wota oraz zamawiają Mszę św. w intencji podziękowania za otrzymane łaski. Inni przychodzą, aby prosić o łaski Najświętszą Maryję Pannę czczoną w płockim obrazie.

/Ks. Bolesław Przybyszewski, Matka Boska Płocka/

Strony: « Poprzednia 1 2